Sadarbībā ar

NEAUGLĪBA.

Kā Latvijā tikt pie bērniņa?

Ilgstoši un neveiksmīgi pāru mēģinājumi ieņemt bērniņu diemžēl nav retums. Bet – kas reproduktīvās medicīnas jomā ir mainījies, vai ir kādas jaunas iespējas? Uz apaļā galda sarunu aicināti ārsti no piecām medicīnas iestādēm, kas šajā lauciņā darbojas visilgāk un visjaudīgāk. 

Sagatavoja: ANIJA PELŪDE Foto: INESE AUSTRUMA

Diskusijā piedalās:

Dr. Violeta Fodina

iVF Riga

Dr. Jaroslavs Ļakutins

AVA Clinic

Dr. Valerija Agloniete

Northway

Dr. Andris Ābele

Klīnika EGV

Dr. Gints Treijs

Embrions

  • Kopš 2012. gada Latvijā neauglīgi pāri, sievietes, var pieteikties valsts apmaksātai medicīniskās apaugļošanas programmai. No valsts maciņa tiek samaksāts par neauglības noteikšanu, tātad par speciālistu konsultācijām, izmeklējumiem, kompensējamiem medikamentiem.
  • Ja apstiprinās diagnoze neauglība, tālāk tiek nozīmēta apaugļošanas veikšana un sievieti uzņem centralizētā pakalpojuma gaidīšanas rindā.
  • Līdz šāgada 1. janvārim divas medicīniskās apaugļošanas procedūras valsts apmaksāja sievietēm līdz 37 gadu vecumam, tagad – līdz 40 gadu vecumam.
  • Pērn, 6. septembrī, pēc Nacionālā veselības dienesta datiem, rindā uz valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu bija pieteikušās 1157 sievietes.

Cik sieviešu pašreiz gaida rindā uz valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu?

Dr. ĻAKUTINS: Aptuveni 320.

Dr. TREIJS: Rinda izteikti sarukusi, jo tā ir nevis medicīnas, bet finanšu jautājums. Tā kā tiek piešķirti lielāki līdzekļi, rinda iet ātrāk uz priekšu. Tagad rinda ir aptuveni pusgadu gara.

Lai pieteiktos rindā, jāvēršas pie ģimenes ārsta?

Dr. ĀBELE: Noteikti. Tieši ģimenes ārsts ir viens no pirmajiem, kurš varētu aizdomāties par neauglību konkrētam pārim.

Dr. ĻAKUTINS: Gine­kologs, kuram noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu, arī ir primārās aprūpes speciālists, pie kura var tikt pa tiešo, ja nevēlas iet pie ģimenes ārsta.

Dr. TREIJS: Pats reproduktīvajā medicīnā strādāju divdesmit piecus gadus un redzu – pacients šajā laikā kļuvis pavisam citāds. Viņš ir perfekti informēts, dažreiz liekas, ka pat par daudz. «Runājiet ar mums, nelasiet internetā!», es viņiem saku.  


Turpināt lasīt

Mēs sekojam līdzi pētījumiem, un profesionālis uz tiem skatās citādi. Ne vienmēr ir vajadzīga medicīniskā apaugļošana. Varbūt tas ir psihologs vai psihoterapeits, varbūt var koriģēt dzīvesveidu, varbūt var palīdzēt medikamenti, ķirurģija. Varbūt nepieciešama visu šo neauglības ārstēšanas metožu kombinācija.

problēma var būt arī vīrietī

Dr. ĀBELE: Runājot par neauglību, bieži vien automātiski saprot, ka problēma ir sievietē, kas nespēj palikt stāvoklī. Taču neaizmirsīsim, ka diezgan bieži neauglības problēmas ir vīriešiem. Vismaz pusei vai vairāk atklājas problēmas ar spermas kvalitāti. Vīriešiem kopumā reproduktīvā veselība paslik­tinās, it sevišķi attīstītajās valstīs. Ar katru nākamo paaudzi samazinās spermatozoīdu koncentrācija spermā, samazinās kopējais spermatozoīdu skaits, kā arī testosterona līmenis.

Dr. AGLONIETE: Ir divas orgānu sistēmas, kas ķimizācijas un stresoru piesārņotās vides ietekmē cilvēkam nobrūk pirmās, – dzimumsistēma un nervu sistēma.

Dr. ĻAKUTINS: Lielā mērā vīrieša reproduktīvā veselība ir atkarīga jau no viņa mātes veselības stāvokļa grūtniecības laikā.

Mēģināšu īsi paskaidrot… Apaugļošanās laikā topošais bērns vienmēr saņem vienu dzimumhromosomu no mātes (X hromosomu), otru no tēva (X vai Y hromosomu). Rezultātā būs meitene (XX) vai puisis (XY). Vienā X hromosomā ir vairāk par vienu tūkstoti dažādu svarīgu gēnu, bet Y hromosoma satur tikai dažus desmitus gēnu, kuri visi ir atbildīgi par sēklinieku attīstību, spermatozoīdu veidošanos un vīriešu dzimumhormonu sintēzi. Sievietes, raugoties no ģenētikas viedokļa, ir izturīgākas, jo viņām ir divas X hromosomas. Vīriešiem savukārt ir viena X hromosoma un viena Y hromosoma.

Ja pārmantošanas vai jau­nas mutācijas rezultātā X hromosomā parādās defektīvs gēns, kurš ir atbildīgs par kaut kādas slimības attīstību (piemēram, hemofilijas gēns), tad meitenei šīs slimības nebūs, jo otra X hromosoma ar veselu gēnu neitralizē slimības attīstību. Puisim šī slimība būs vienmēr, jo viņam ir tikai viena X hromosoma. Savukārt, ja jauns defekts pēkšņi parādās vienā no Y hromosomas gēniem (piemēram, daļa no gēna pavisam pazūd), tad puisim vienmēr būs kaut kādas nopietnas problēmas ar spermas kvalitāti un auglību. Meitenei tādu problēmu nekad nebūs, jo viņai nav Y hromosomas.

Piesārņotas vides faktori (īpaši ķīmiskie, piemēram, plastikāti, denaturāti, konservanti, pesticīdi) grūtniecības laikā var izraisīt nelielas izmaiņas dzimumhromosomās (tā dēvēto gēnu polimorfismu), kā dēļ parādās negatīva ietekme uz reproduktīvās sistēmas attīstību. Šo ietekmju rezultātā vīriešu kārtas augļiem biežāk samazinās vīriešu hormonu produkcija un attīstās iedzimtas dzimumorgānu anomālijas, piemēram, kriptorhisms, kad sēklinieki nenoslīd sēklinieku maisiņā, bet paliek vēdera dobumā vai cirkšņu kanālā. Runa ir par pirmajām grūtniecības nedēļām, kad auglim veidojas reproduktīvā sistēma, – tā ir ļoti jutīga. Proti, septītajā grūtniecības nedēļā notiek to gēnu aktivācija, kuri ir atbildīgi par vīriešu auglību un dzimumorgānu attīstību

Dr. AGLONIETE: Tas ir aptuveni trīs nedēļas pēc mēnešreižu aizkavēšanās, bet, tā kā sievietēm mēdz būt neregulārs menstruālais cikls, kāda var arī neiedomāties, nepamanīt, ka ir stāvoklī, un varbūt tajā laikā tiek lietots alkohols, smēķēts... Kriptorhisms ir toksicitātes rezultāts, ko mēs redzam pirmo un uzreiz.


Pacienti un problēmas mainās

Dr. ĀBELE: Tieši tāpēc mēs atgriežamies pie vecu vecās patiesības, ka bērniņš jāplāno. Un laikus. Tad, kad ir sasniegts noteikts vecums, arī vīriešiem ir ļoti grūti palīdzēt, jo arī viņiem reproduktīvajā sistēmā notiek neatgriezeniskas izmaiņas. Protams, spermatoģenēze notiek arī piecdesmit un septiņdesmit gados, bet tā vairs nebūs tāda kā divdesmit piecos gados.

Dr. FODINA: Pilnībā piekrītu. Pacienti un problēmas mainās. Agrāk galvenais iemesls, ar ko pacientes vērsās pie mums, lai veiktu IVF procedūru (apaugļošanu mēģenē, kad olšūnu ar spermatozoīdiem apaugļo laboratorijā un pēc tam embriju ievieto sievietes dzemdē), bija olvadu problēmas un endometrioze, taču tagad IVF ir tā, kas palīdz pacientēm tikt pie vesela bērna.

Paskaidrojiet, lūdzu...

Dr. FODINA: No 2014. gada Latvijā attīstās tāda IVF nozare kā embrija ģenētiskā pētīšana. Tā 2015. gadā Latvijā piedzima pirmais bērniņš, kuram bija veikta embrija pirmsimplantācijas ģenētiskā testēšana PGT-A/PGS – nosakot aneiploīdijas jeb hromosomu skaita izmaiņas –, un ar to tika panākts lielisks rezultāts. Konkrēti šai pacientei tika konstatētas izmaiņas kariotipā, tā dēvētās Robinsona translokācijas, un tāpēc viņai visas iepriekšējās grūtniecības, ku­ras iestājās, agrīnā laikā bi­ja savā attīstībā apstājušās. Hro­mosomu strukturālas un skaitliskas izmaiņas embrija šūnās ir viens no galvenajiem cēloņiem, kāpēc nenoris sekmīgi embrija implantācijas pro­cess un kāpēc notiek agrīns grūtniecības pārtraukums. Sa­vukārt pirmsimplantācijas ģenētiskā aneiploīdiju testēšana nozīmē, ka embrijus kultivē līdz piektajai attīstības dienai – līdz tā dēvētajai blastocistai. Piektajā dienā veic embrija trofektodermas biopsiju – tiek paņemtas 2–8 trofektodermas šūnas. Tas nekādā veidā nekaitē embrijam un tā tālākai attīstībai, bet ļauj mums noteikt, vai embrijs ir derīgs transfēram –ievietošanai dzemdē.

Savukārt 2016. gadā Latvijā piedzima pirmais bērns pēc vēl dziļākas izmeklēšanas – pēc gēnu izpētes. PGT-M/PGD ir pirmsimplantācijas ģenētiskā testēšana, lai noteiktu monogēnu jeb viena gēna mutāciju izraisītas slimības. Proti, ir zināms, ka izmaiņas konkrētā gēnā, kas notikušas mutāciju rezultātā, ierosina noteiktas retas gēnu slimības, piemēram, spinālo muskuļu atrofiju. Mēs tagad visi priecājamies, ka pasaulē parādījušies medikamenti šīs slimības ārstēšanai, taču tas maksā miljonu eiro. Bet gēnu izpētes metodika dod iespēju pacientēm, kurām ģimenes anamnēzē un arī pašām ir konkrētā gēna mutācija, dzemdēt veselu bērnu. Šādā veidā Latvijā piedzimis pirmais bērniņš bez tādas smagas slimības kā ihtioze, kam raksturīgs ādas sausums un pārmērīga zvīņošanās sviedru un tauku sekrēcijas samazināšanās dēļ. Tajā pašā 2016. gadā piedzima bērniņš bez Haningtona slimības. Šo sarakstu var turpināt: bērniņš bez hemofilijas, bērniņš bez spinālās muskulārās atrofijas, bērniņš bez fenilketonūrijas...

Agrāk ģenētisko testēšanu veica pāriem, kuriem pirmais bērns jau bija slims, un bija jātiek skaidrībā, ko darīt, lai pārējie piedzimtu veseli. Tagad pie mums vēršas arvien vairāk pāru, kuri plāno savu pirmo grūtniecību un vēlas pārliecināties, ka bērnam nebūs pārmantotu slimību. Tas ir tik vienkārši – atnākt uz konsultāciju pie ģenētikas speciālista un reproduktologa, aprunāties par riskiem un veikt nepieciešamās pārbaudes.

Dr. TREIJS: Vienīgi jāpiebilst, ka embrija ģenētiskā pētīšana negarantē vesela bērna piedzimšanu, jo ir lietas, kas nav saistītas ar gēniem.

Dr. FODINA: Lai izslēgtu malformācijas, audu un orgānu anomāliju veidošanos, ir citas metodes.

Dr. AGLONIETE: Mazliet precizēšu. Pirmie šādā ziņā veselie bērni Latvijā ir piedzimuši 2000. gadu sākumā. Bet viņi piedzima, pateicoties ģenētiskajai diagnostikai, kuru mēs veicām, piemēram, Kiprā un ASV. Sākumā izmantojām tikai ārzemju ģenētiskās klīnikas, bet tagad kopš 2014. gada Latvijā ir sava ģenētiskā klīnika – ģenētikas centrs iVF, vienīgais Baltijā.

Vārdu sakot, šodien reproduktīvā medicīna ir daudz niansētāka, plašāka, nevis kā, es atvainojos, tradicionāli tiek uzskatīts: «Ahā, tu savu bērnu radīšanas laiku nogulēji, jo tev svarīgāka bija karjera, ceļojumi, uzcelt māju, un nu, kad vecumā netiec pie bērna, mēs ar savu nodokļu naudu apmaksājam tavu kaprīzi...» 

Dr. AGLONIETE: Diemžēl tā arī ir taisnība. Tagad veidojas liela pacienšu grupa vecumā 41+, kam olšūnu kvalitāte ir gaužām bēdīga.

Dr. ĀBELE: Pasaule mainās, un jaunie vecāki kļūst vecāki. Rietumeiropai tas bija raksturīgi jau pirms gadiem desmit, piecpadsmit, tagad atnācis arī līdz mums.

Dr. TREIJS: Šodienas piemērs... Pie manis uz pirmo vizīti ieradās paciente no Latgales, kurai septembrī paliek 45 gadi un nekad nav bijušas grūtniecības. Skatos ultrasonogrāfijā, viņas olnīcās redzams tikai viens antrāls folikuls, kas gatavs augt un pārveidoties par dominējošu folikulu, kurā nobriest olšūna. Tātad olnīcu rezerves nekādas... Un, ja folikulu olnīcās nav, mēs tur neko nevaram izdarīt. Vienīgi aizvietot ar donores olšūnu, ja sievietei dzemde normāla. Bet, ja dzemdē ir mezgli, kas deformē dobumu... Tā ka dažkārt tikt pie bērniņa 40 gadu vecumā nav vienkārši. 

Mazs komentārs arī par nodokļu maksātāju naudu... 

Neauglību, protams, var ietekmēt dzīvesveids, taču ir arī iedzimtas patoloģijas un citas kaites, kas to izraisa. Faktiski neauglība ir tāda pati slimība kā augsts asinsspiediens, cukura diabēts, vienīgi... no Latvijas veselības apdrošinātāju kompānijas to tā neuzskata. Diemžēl.

BAILES NO SAREŽĢĪJUMIEM 

Vēl kāda aktuāla tēma – ārzemju presē ir aprakstīti gadījumi, kad vienai, otrai, trešajai zvaigznei it kā pēc medicīniskās apaugļošanas attīstījušies ļaundabīgi procesi...

Dr. FODINA: Aiz­do­mīgums šajā tēmā jo­projām ir ļoti spēcīgs. 2007. gadā medicīniskajā literatūrā tika publicēts milzīgs statistisks darbs, kas analizēja četru valstu – Zviedrijas, Norvēģijas, Somijas un Dānijas – datus par agrīnām un vēlīnām komplikācijām pēc medicīniskās apaugļošanas. Toreiz ar cipariem tika pierādīts, ka mūsu metodes, ja tās izmanto kontrolēti, nepalielina ļaundabīgo audzēju attīstības risku un arī priekšlaicīgu klimaksu ne.

Dr. TREIJS: Vēl viena lieta ir iespējamās blaknes, kurām mēs sievieti vairāk vai mazāk pakļaujam operējot vai dodot medikamentus – iejaucamies viņas hormonālajā ciklā. Jā, blaknes var būt. Dažkārt ir olnīcas plīsums, ko nākas operēt. Un ir arī blaknes, kas nav saistītas ar mūsu darbību, piemēram, torsija jeb olnīcu sagriešanās. Bet par šiem riskiem pirms IVF procedūras mēs runājam ar pacientiem.

Kas attiecas uz audzējiem – pētījumu apkopojums rāda, ka medicīniskā apaugļošana neinducē ļaundabīgo audzēju attīstību. Turklāt šīs pacientes tiek rūpīgi novērotas, īpaši pirms olnīcu stimulācijas un pirms grūtniecības, zinot, ka tad paaugstinās dzimumhormonu līmenis, kas var ietekmēt hormonu atkarīgās pozīcijas – krūtis, olnīcas. Sievietes jau pirms tam rūpīgi izmeklējam.

 Dr. ĀBELE: Jāteic, ka pacienti, kas vēršas pēc palīdzības neauglības jautājumos, jau pēc definīcijas ir savā ziņā riska grupa, jo pierādīts, ka nespēja ieņemt bērniņu ir saistīta ar paaugstinātu kopējo saslimstību jeb morbiditāti. Tas attiecas gan uz sievietēm, gan uz vīriešiem.

Dr. AGLONIETE: Ne­­­aug­lība nav tikai viena diagnoze, tā sastāv no vairākām diagnozēm. Iemesli ir dažādi – dažādas slimības. Bija, piemēram, pētījums, kas apliecināja, ka neauglīgu vīriešu grupā arvien biežāk parādās sēklinieku vēzis, un jauniem vīriešiem, lai gan tā ir reta slimība. Savu­kārt sievietēm endometrioze, kas ir viens no neauglības iemesliem, ir ļoti nelabvēlīgs fons, uz kura pamata var attīstīties olnīcu vēzis.

Dr. ĻAKUTINS: Par riskiem runājot – pasaulē vienmēr notiek monitoringi, vai konkrētā procedūra ir vai nav droša, un, ja monitoringa rezultāti uzrāda, ka pastāv kādi riski, mēs to nedrīkstam izmantot. Tas pats attiecas uz medikamentiem.

BIEŽĀKIE 
neauglības iemesli

SIEVIETEI

Olvadu necaurlaidība.

Dzemdes patoloģija, kas traucē grūtniecības iestāšanos.

Endometrioze.

Policistisko olnīcu sindroms.

Vecums (pēc 37 gadiem sievietes spēja radīt pēcnācējus būtiski samazinās).

Psihosomatika: lielā vēlme pēc mazuļa rada trauksmi un stresu, un tas izmaina hormonālo līdzsvaru.

Virssvars un aptaukošanās.

VĪRIETIM

Samazināts spermatozoīdu daudzums spermā vai to vispār nav. 

Spermas transportēšanas traucējumi.

Priekšlaicīga vai aizkavēta ejakulācija.

Kriptorhisms. 

Anabolo steroīdu lietošana. 

Virssvars un aptaukošanās.  

Vai reproduktīvā medicīna šādu iemeslu dēļ ir no kaut kā atteikusies?

Dr. ĻAKUTINS: Nē. Pa­saulē ir tikai divas valstis – Vācija un Izraēla –, kur oficiāli prasa sievietēm pēc 40 gadu vecuma pirms plānotās IVF procedūras pārbaudīt krūtis, jo pastāv onkoloģiskas slimības attīstības risks atkarībā no vecuma.

Dr. AGLONIETE: Ja sie­vietei līdz 40 gadu vecumam nav bijušas nevienas dzemdības, tas jau pats par sevi ir risks krūts vēzim! Bet, runājot par sarežģījumiem, nopietnākā problēma visu laiku bija olnīcu hiperstimulācijas sindroms. Tā ir patoloģiska reakcija uz pašu olnīcu stimulāciju, ko izmantojam. Pamatā tā izpaužas ar sāpēm. Izmainās asinsvadu caurlaidība, vēdera dobumā un citur krājas šķidrums, vēders palielinās, urīna izdale samazinās. Dažkārt hiperstimulācijas sindroms ir izpaudies tik krasi, ka pacientei nācies ārstēties reanimācijā. Taču tagad ir izdomāti jauni preparāti un arī shēmas, kā rīkoties, un rezultātā hiperstimulācijas sindroms kļuvis par lielu retumu. 

Uzkrājusies pieredze, nāk klāt jaunas zināšanas. Galu galā, pirmajam bērnam, kurš piedzimis ar IVF medicīniskās apaugļošanas palīdzību, – Luīzei Braunai – tagad ir 44 gadi, un viņai pa­šai ir trīs savi bērni.

Dr. TREIJS: Ir mainījušās medikamentu shēmas, indukcijas veidi, bet galvenā stratēģija tagad ir saldēšana. Agrāk bija iespējama tikai otrās un trešās dienas embrija lēna saldēšana, ar kuru mēs 30, pat vairāk procentu pie atsaldēšanas zaudējām. Toties tagad mūsu rīcībā ir mūsdienīga šūnu sasaldēšanas metode vitrifikācija jeb ātrā sasaldēšana, kas nodrošina embriju izdzīvošanu pēc atsaldēšanas par vairāk nekā 95 procentiem.

Dr. FODINA: Ģe­nētiskā materiāla saglabāšana, to iesaldējot, var palīdzēt tikt pie vesela bērniņa arī pacientēm, kam atklāta slimība, kuras ārstēšana noved līdz olnīcu rezervju iznīcināšanai. Tagad, pateicoties mūsu un kolēģu iniciatīvai, Veselības ministrijā tiek risināts jautājums par to, lai valsts palīdzētu onkoloģijas pacientiem, pirms uzsākt staru terapiju vai ķīmijterapiju, nodot olšūnas vai spermu sasaldēšanai un uzglabāšanai ātri, bez rindas, lai pēc izārstēšanās viņi varētu tikt pie saviem bērniem, neizmantojot donoru materiālu.

Dr. AGLONIETE: Prin­cipā Veselības ministrija šo ideju ir jau akceptējusi un tagad no mums gaida konkrētu aprakstu, kādus medikamentus un ko vēl vajag, lai to varētu izdarīt.

Dr. ĀBELE: Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā tas jau notiek. Visiem, kas sasnieguši pubertāti, ja viņiem konstatēta kāda onkoloģiska slimība, pirms ārstēšanas uzsākšanas ir iespēja nodot savas dzimumšūnas sasaldēšanai – gan puišiem, gan meitenēm. To apmaksā Bērnu slimnīcas fonds. Vairumā Eiropas Savienības valstu šo procedūru apmaksā valsts.

 

BREMZE – ROBS LIKUMĀ

Vai ir kas tāds, kas jums vēl traucē palīdzēt pāriem tikt pie bērniņa? 

Dr. TREIJS: Šeit mēs varam pieskarties situācijai, kad sieviete nespēj iznesāt bērnu, bet to kāda cita sieviete, – runa ir par surogasiju. Latvijā to nepraktizē, bet, manuprāt, tā ir vajadzīga arī pie mums. Protams, var noteikt ierobežojumus, piemēram, ka surogasija iespējama tikai ģimenes lokā – bērniņu drīkst iznēsāt māsa vai mamma. Jā, arī sieviete, kurai iestājusies menopauze, to spēj – noteicošais šajā situācijā ir viņas veselība. Surogasijas neatļaušana zināmā mērā ir cilvēku tiesību apspiešana.

Dr. FODINA: Piekrītu. Protams, mēs negribam, lai Latvijā būtu kā Kazahstānā, Ukrainā, Krievijā, Gruzijā, daudzos ASV štatos, Kanādā, Indijā, kur notiek komerciālā surogasija. Nē! Bet palīdzēt šiem cilvēkiem uz vietas, es domāju, jā, vajag.

Dr. ĻAKUTINS: Ja mums būtu precīzi definētas diagnozes un noteikumi medicīniskai surogasijai, to varētu akceptēt. Mēs, ārsti, varam definēt medicīniskas indikācijas surogasijai, taču par juridiskajiem un ētiskajiem aspektiem jādiskutē sabiedrībai.


KĀ IZDARĪT LABĀK?

Sakiet, kāpēc pāris, kuram ir viens bērniņš, netiek pie otra? Šādas situācijas vairs nav retums. 

Dr. AGLONIETE: Pastāv divas neauglības formas: primāra un sekundāra. Primārā ir tad, kad pirmoreiz neiestājas grūtniecība un tās nav.  Sekundārā – kad bijusi grūtniecība un pēc tam tā vairs neiestājas. Netikšanai pie otra bērniņa var būt daudz dažādu iemeslu.

Laiks rit uz priekšu, sievietes kļūst vecākas, tāpat vīrieši, situācija mainās, attīstās endometrioze, ir bijušas operācijas, seksuāli transmisīvas slimības...

Dr. ĻAKUTINS: Viens bērns nav garantija, ka būs otrs.

Un kāpēc IVF procedūras veiksmes rezultāts ir tikai 51 procents?

Dr. AGLONIETE: Mēs vairākus gadus piedalāmies Eiropas konsorcijā, kur notiek IVF procedūru monitorings un tiek vērtēti rezultāti. Mums ir ļoti labs līmenis.

Dr. ĻAKUTINS: Viss atkarīgs no pacientu atlases. Ir valstis, kur vienkārši pacienti ir jaunāki, un tur noteikti būs augstāki rezultāti.

Dr. TREIJS: Es sacītu, ka tās visas ir spekulācijas. Ko mēs uzskatām par rezultātu? Var skatīties grūtniecības, kas iestājušās IVF medicīniskās apaugļošanas procedūras rezultātā, var skatīties piedzimušos bērnus, bet jebkurā gadījumā agrāk tas procents bija divreiz zemāks.

Dr. FODINA: Neauglības ārstēšana kopumā un medicīniskā apaugļošana tagad lielākoties ir dažādu metodiku – puzles gabaliņu – salikšana attiecīgās kombinācijās. Mēs jau ļoti daudz ko sākam saprast – krietni vairāk, nekā sapratām agrāk, – gan par embrija attīstību un tā iekšējām kvalitātēm, gan par mehānismiem, kas notiek dzemdes dobumā. Mēs tagad saprotam, kā sievietes organismu ietekmē tādi veselības aspekti kā koagulācija, imunoloģija. Kāpēc es par to runāju? Jo, ziniet, cerības procents, protams, ne uzreiz, bet pakāpeniski ies uz augšu.

 Dr. TREIJS: Neapšaubāmi. To sauc par zinātnes progresu.

Dr. ĻAKUTINS: Pagā­jušajā gadā publicēja datus, cik bērnu piedzimis pēc valsts apmaksātajām IVF procedūrām, – tās bija 387 dzemdības. Pie­ņem­sim, ka tikpat bērnu vai pat vairāk piedzima pēc visām maksas procedūrām. Tātad, ja Latvijā vispār dzimst ap 18 000–19 000 bērnu gadā (2021. gadā – 17 115), mūsu ieguldījums demogrāfijā ir ap 3,6 procentiem. Nav slikti, bet Dānijā tie ir 7 procenti. Tātad, no vienas puses, mēs esam uztaisījuši pietiekami daudz bērnu valstī, tomēr mēs varētu radīt vēl vairāk.

Dr. TREIJS: Man liekas, ka mēs zināmā mērā iespaidojam demogrāfiju nevis kvantitatīvi, bet kvalitatīvi.

Dr. FODINA: Ļoti pareizi vārdi. Šie bērni ir ļoti gribēti, mīlēti, loloti.

Dr. AGLONIETE: Desmit gadu garumā tika pētīti bērni, kuri piedzimuši ar mūsu metožu palīdzību, un tie, kas spontāni, vienkāršā ceļā. Un tika secināts, ka medicīniskās apaugļošanas bērni attīstās ātrāk. Bet ne tāpēc, ka viņi ir labāki vai mēs pieberam klāt cukuru, bet tāpēc, ka ar šiem bērniem vecāki vienkārši vairāk nodarbojas.

 Lai jums un jūsu pacientiem izdodas!  

Neauglība nav spriedums

Mammu pieredzes

«Lai gan izmantojām donores olšūnu, viņš ir mūsu bērns.»

«Divdesmit deviņu gadu vecumā man piedzima meita, bet otrajā laulībā pie bērna nesanāca tikt. Sākumā man nebija ne mazāko aizdomu, ka ir kāda problēma. Jā, es zināju, ka man ir endometrioze, bet mēnešreizes notika, un likās – viss kārtībā. Kad 37 gadu vecumā beidzot paliku stāvoklī, divus mēnešus staigāju priecīga, bet pēc tam izrādījās, ka grūtniecības attīstība ir apstājusies. Jutos ļoti vīlusies. Ginekologs teica: vairs nav laika mēģināt pašiem. Iepriekš vīram bija veiktas spermas analīzes, un ārsts viņam bija teicis, ka vīrs pat varot kļūt par donoru. Tā mēs ar vīra labajām analīzēm bijām priecīgi staigājuši apkārt pa dažādām klīnikām un meklējuši vainu tikai manī... Mums nebija ne jausmas, ka spermas kvalitāte var strauji mainīties. Vīrs bija nomainījis darbu, sācis smēķēt. Lai gan elektronisko cigareti, tomēr izrādījās, ka tā arī samazina spermas kvalitāti. Tad nokļuvu Klīnikā EGV, kur mūsu problēmai pievērsās kompleksi. Atzīšos – kad uzzināju, ka ne tikai manas veselības problēmas ir šķērslis bērna ieņemšanai, sajutu zināmu atvieglojumu. Andrologs vīram ieteica atteikties no smēķēšanas un dažus mēnešus paārstējties, bet man gan risinājuma nebija. Esmu ļoti pateicīga Klīnikas EGV kolektīvam un visvairāk ginekoloģei reproduktoloģei Zanei Vītiņai, jo, pateicoties olšūnu donorei, mums ir dēls. Viņa mūsu ģimeni ir darījusi ļoti laimīgu! Jā, šo gadu laikā ir bijušas vilšanās, daudz asaru, depresija, jo ne fiziski, ne emocionāli nav viegli iet cauri medicīniskajai apaugļošanai. Tu nezini, vai, stimulējot olnīcas, veidosies veselas olšūnas, vai tās apaugļosies, vai izturēs līdz trešajai vai piektajai dienai, kad embrijs var tikt ievadīts dzemdē. Katru reizi ir pozitīvs pacēlums un tad – neziņa un stress, kas rezultējas ar prieku vai vilšanos. Tas nav viegli, bet tāpēc jau mēs esam divi – vīrs un sieva. Šis process mūs kā pāri ļoti satuvināja. Lai gan bērniņš ieņemts, izmantojot svešu olšūnu, kad viņš piedzimst, tam vairs nav nekādas nozīmes. Mēs priecājamies, redzot, ka deviņus mēnešus vecais dēliņš pēc izskata līdzinās vīram, bet visā pārējā – pats sev. Ļoti smaidīgs un priecīgs. Varbūt tāpēc, ka tik ļoti mīlēts un gaidīts.»

Maija

(vārds mainīts), klīnikasEGV paciente

«Medicīniskā apaugļošana nav nekas ārkārtējs.»

«Kad man bija 23 vai 24 gadi, ikgadējā pārbaudē pie ginekologa atklāja endometriozi. Nonācu pie cita ārsta, kurš aicināja izvēlēties: ieņemt bērniņu vai operēties. Tolaik man nebija partnera, ar kuru veidot ģimenes dzīvi un plānot bērnus, tādēļ nosliecos par labu operācijai. Vēlāk, kad jau biju kopā ar savu vīru un nolēmām, ka vajadzētu bērnus, stāvoklī palikt neizdevās. Devāmies pie ārsta un iestājāmies rindā uz valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu. Joprojām nav pilnībā skaidrs, kāds tieši ir neauglības iemesls, – abi ar vīru vienmēr esam bijuši sportiski, nelietojam alkoholu, nesmēķējam. Likās – nav nekādu šķēršļu, lai ieņemtu bērnu. Iespējams, pie vainas bija endometrioze un hormonu zāles, ko lietoju tās ārstēšanai, varbūt arī kādi sarētojumi un izmaiņas pēc operācijas. Pirmo procedūru veicām par savu naudu – tā bija veiksmīga, tomēr grūtniecība pārstāja attīstīties. Tas bija sāpīgi, tomēr abi ar vīru nolēmām – mēģināsim atkal. Tikmēr bija pienākusi mūsu kārta medicīniskās apaugļošanas rindā. Tagad mūsu meitiņai ir jau pieci gadi. Tomēr visu grūtniecību pavadīju gultas režīmā un lietoju zāles. Man ir saīsināts dzemdes kakls. Meita dzima pirms laika, jo 34. nedēļā sākās asiņošana un bija jāveic akūts ķeizargrieziens. Cerēju, ka varbūt pēc grūtniecības nākamreiz izdosies palikt stāvoklī bez ārstu iejaukšanās, tomēr tā nenotika. Atkal devos uz Embrionu pie dakteres Evas Barkānes. Nu mums ir vēl viena meitiņa, gadu un divus mēnešus veca. Arī otrā grūtniecība noritēja ar sarežģījumiem saīsinātā dzemdes kakla dēļ, un meita piedzima priekšlaikus. Lai arī bija grūtības, esmu ļoti pateicīga ārstiem, kas palīdzēja man sagaidīt divus jaukus bērniņus. Kā jau visi vecāki, raizējamies par savām meitām, bet labi, ka mums ir, par ko uztraukties un pārdzīvot. Mūsdienās mākslīgā apaugļošana nav nekas ārkārtējs, un es iesaku paļauties uz medicīnas sasniegumiem un ārstu darbu.»

Anna

(vārds mainīts), reproduktīvās medicīnas centra Embrions paciente

«Mediķi savā darbā ielika sirdi un ticēja, ka izdosies!»

«Man ir olnīcu policistoze (ģenētiski pārmantota slimība, kad olnīcās veidojas daudzi pūslīši – folikuli ar nenobriedušām olšūnām), un, kad dakterim, pie kura tolaik ārstējos, teicu, ka vēlos bērnu, man tikai izrakstīja dažādas zāles, līdz pienāca 40 gadu vecums. Mēs dzīvojam Lielbritānijā, un tur valsts apmaksā medicīnisko apaugļošanu. Pirmie četri mēģinājumi notika Anglijā, bet neveiksmīgi. Nevienā no šīm Anglijas klīnikām nejutu personīgu attieksmi, ikreiz ārsti skatījās uz mani kā uz svešinieci... Kad nonācām klīnikā Northway, nolēmām, ka tas būs mūsu pēdējais, septītais, mēģinājums. Mani pārsteidza laipnā attieksme. Kad raudāju, stāstot savu bēdu stāstu, vecākā medmāsa turēja manu roku. Kad pēc nedēļas atgriezos, ārste Valerija Agloniete apvaicājās par noskaņojumu, nomierināja. Jutos kā ietīta mātes mīlestībā! Klīnikā rūpīgi izmeklēja dzemdi, un atklājās, ka tajā ir polipi – kā gan embrijs tur varētu pieķerties?! Citur tas netika pārbaudīts. Ar vīru vienojāmies, ka mākslīgajai apaugļošanai tiks izmantotas ne tikai donores olšūnas, bet arī ziedota sperma. Kopā ar ārsti izvēlējāmies anonīmu donoru radītus embrijus un plānojām grūtniecību. Varējām braukt un skatīties mikroskopā, un daktere teica: «Tie ir jūsu bērni...» Tad sapratu: jā, tiešām! Pēc desmit dienām uzzinot, ka embriji ir iedzīvojušies, jutu neaprakstāmu laimi un bailes vienlaikus, taču visu grūtniecības laiku mediķi mani turēja pie rokas, zvanīja, interesējās, kā man klājas. Ārste bija pieejama saziņai jebkurā diennakts laikā, arī brīvdienās, un jutos aprūpēta kā ģimenē – zināju, ka vienmēr varu saņemt palīdzību. Pateicoties klīnikai, mums tagad ir dēls un meita, un esam bezgalīgi priecīgi. Joprojām esmu klīnikas uzraudzībā un jebkurā jautājumā, kas saistīts ar sievietes veselību, varu piezvanīt savai dakterei.»

Marija

(vārds mainīts), ​klīnikas Northway paciente

«Esmu staigājošs brīnums.»

«Kad dzimu, dzemdību traumas rezultātā man radās asinsizplūdums smadzenēs. Pirmos divus mēnešus gulēju reanimācijā un bija ļoti smagi – dažādas slimības un infekcijas pievienojās cita pēc citas. Tas neatstāja sekas uz intelektu, bet cieta hormonālā sistēma – man neattīstījās hipofīze, kas atbild par dažādu hormonu izdali. Tika diagnosticēta virsnieru mazspēja, un tas nozīmē, ka jārēķinās ar neauglību. Kad pirmoreiz atnācu pie dakteres, viņa mani apskatīja un teica, ka, visticamāk, grūtniecība būs iespējama tikai ar donores olšūnu. Tomēr notika brīnums – bērnu izdevās ieņemt ar pirmo mēģinājumu. Taču līdz tam bija divas neveiksmīgas olnīcu stimulācijas reizes – olnīcas nereaģēja vispār. Trešajā reizē daktere nomainīja zāles, un viss izdevās. No divdesmit četrām olšūnām apaugļot izdevās tikai divas. Vienu izmantojām, un piedzima meitiņa, kurai tagad ir divi mēneši. Otra sasaldēta glabājas, un plānojam pēc 3–4 gadiem iznēsāt arī otru bērnu, ja veselība ļaus un Dieviņš dos. Mana daktere Violeta Fodina teica, ka esmu staigājošs brīnums. Prognozes, ka ar manām olšūnām apaugļošana nesanāks, nepiepildījās. Ja neizdotos, visticamāk, mēs ņemtu bērnu no bērnunama, jo vīrs nevēlējās, lai bērnam būtu tikai viņa gēni. Neskatoties uz ārstu raizēm par to, ka grūtniecības laikā varētu attīstīties gestācijas diabēts vai ļoti augsts asinsspiediens, tā nenotika, jo biju stingrā uzraudzībā un laikus tika veikti visi nepieciešamie profilakses pasākumi. Ārste teica: «Es neko nedarīju, tikai ar Dieva palīdzību izdevies ieņemt bērnu.» Es iebildu: «Bet ar jūsu rokām!» Un par to esmu ļoti pateicīga.»

Evelīna

(vārds mainīts), ​klīnikas iVF Riga paciente

«Pēc 5 zaudētām grūtniecībām sagaidīju savas dvīnītes»

«Mūsu dvīnītes Alise un Kate (vārdi mainīti) nav līdzīgas ne raksturā, ne pēc izskata, bet katru dienu skatos uz viņām un priecājos – cik skaisti pirkstiņi, kāda mutīte, cik perfekti veidotas! Dievs man ir devis labāko, taču ceļš, lai tiktu pie viņām, bija garš un grūts. Lai gan man vairākkārt izdevās palikt stāvoklī, grūtniecības beidzās ar spontāno abortu. Tad nolēmām, ka paši vairs nemēģināsim, bet uzticēsimies tradicionālajai medicīnai, un devāmies uz klīniku AVA Clinic. Kad pēc deviņiem mēnešiem pienāca mūsu kārta, izrādījās, ka man nepieciešama ginekoloģiska operācija, – viens olvads bija ļoti sliktā stāvoklī, un to vajadzēja izņemt. Sešus mēnešus bija jānogaida, un tad jau mana olšūna un vīra spermatozoīdi mēģenē tika savesti kopā, un pēc piecām dienām manā dzemdē iestādīja divus embrijus. Bijām ar vīru izrunājuši: ja grūtniecība neattīstīsies, mēģināsim vēlreiz un, ja arī tad nekas nesanāks, bērnu adoptēsim. Kad bija skaidrs scenārijs, kļuva vieglāk. Lai gan mana pieredze bija ļoti laba, pārdzīvojumi par to, vai meitas izdosies iznēsāt, vai ar viņām viss būs kārtībā, prasīja daudz nervu. Arī olnīcu stimulēšana ar injekcijām bija stresains process – reiz izlēju ampulu, bet klīnika palīdzēja atrast risinājumu. Špricējot sev vēderā, vienmēr trīcēja rokas, vai visu izdarīšu pareizi. Domājot, kāpēc šis ceļš ir bijis tik grūts, reiz izlasīju, ka svarīgākais nav atrast atbildi uz jautājumu, kāpēc tieši ar mani tā notiek, bet vairāk meklēt jēgu un nozīmi. Es atklāju, ka viss ir viens liels veselums un tev jākļūst par daļu no šā veseluma, pieņemot visu, kas tev ir dots. Mans sapnis par bērniem ir piepildījies, un tā ir gan liela laime, gan atbildība.»

Olga

(vārds mainīts), ​klīnikas AVA Clinic paciente