Sadarbībā ar
Ilgstoši un neveiksmīgi pāru mēģinājumi ieņemt bērniņu diemžēl nav retums.
Bet – kas reproduktīvās medicīnas jomā ir mainījies, vai ir kādas jaunas
iespējas? Uz apaļā galda sarunu aicināti ārsti no piecām medicīnas iestādēm,
kas šajā lauciņā darbojas visilgāk un visjaudīgāk.
Sagatavoja: ANIJA PELŪDE Foto: INESE AUSTRUMA
«Divdesmit deviņu gadu vecumā man piedzima meita, bet otrajā laulībā pie bērna nesanāca tikt. Sākumā man nebija ne mazāko aizdomu, ka ir kāda problēma. Jā, es zināju, ka man ir endometrioze, bet mēnešreizes notika, un likās – viss kārtībā. Kad 37 gadu vecumā beidzot paliku stāvoklī, divus mēnešus staigāju priecīga, bet pēc tam izrādījās, ka grūtniecības attīstība ir apstājusies. Jutos ļoti vīlusies. Ginekologs teica: vairs nav laika mēģināt pašiem. Iepriekš vīram bija veiktas spermas analīzes, un ārsts viņam bija teicis, ka vīrs pat varot kļūt par donoru. Tā mēs ar vīra labajām analīzēm bijām priecīgi staigājuši apkārt pa dažādām klīnikām un meklējuši vainu tikai manī... Mums nebija ne jausmas, ka spermas kvalitāte var strauji mainīties. Vīrs bija nomainījis darbu, sācis smēķēt. Lai gan elektronisko cigareti, tomēr izrādījās, ka tā arī samazina spermas kvalitāti. Tad nokļuvu Klīnikā EGV, kur mūsu problēmai pievērsās kompleksi. Atzīšos – kad uzzināju, ka ne tikai manas veselības problēmas ir šķērslis bērna ieņemšanai, sajutu zināmu atvieglojumu. Andrologs vīram ieteica atteikties no smēķēšanas un dažus mēnešus paārstējties, bet man gan risinājuma nebija. Esmu ļoti pateicīga Klīnikas EGV kolektīvam un visvairāk ginekoloģei reproduktoloģei Zanei Vītiņai, jo, pateicoties olšūnu donorei, mums ir dēls. Viņa mūsu ģimeni ir darījusi ļoti laimīgu! Jā, šo gadu laikā ir bijušas vilšanās, daudz asaru, depresija, jo ne fiziski, ne emocionāli nav viegli iet cauri medicīniskajai apaugļošanai. Tu nezini, vai, stimulējot olnīcas, veidosies veselas olšūnas, vai tās apaugļosies, vai izturēs līdz trešajai vai piektajai dienai, kad embrijs var tikt ievadīts dzemdē. Katru reizi ir pozitīvs pacēlums un tad – neziņa un stress, kas rezultējas ar prieku vai vilšanos. Tas nav viegli, bet tāpēc jau mēs esam divi – vīrs un sieva. Šis process mūs kā pāri ļoti satuvināja. Lai gan bērniņš ieņemts, izmantojot svešu olšūnu, kad viņš piedzimst, tam vairs nav nekādas nozīmes. Mēs priecājamies, redzot, ka deviņus mēnešus vecais dēliņš pēc izskata līdzinās vīram, bet visā pārējā – pats sev. Ļoti smaidīgs un priecīgs. Varbūt tāpēc, ka tik ļoti mīlēts un gaidīts.»
«Kad man bija 23 vai 24 gadi, ikgadējā pārbaudē pie ginekologa atklāja endometriozi. Nonācu pie cita ārsta, kurš aicināja izvēlēties: ieņemt bērniņu vai operēties. Tolaik man nebija partnera, ar kuru veidot ģimenes dzīvi un plānot bērnus, tādēļ nosliecos par labu operācijai. Vēlāk, kad jau biju kopā ar savu vīru un nolēmām, ka vajadzētu bērnus, stāvoklī palikt neizdevās. Devāmies pie ārsta un iestājāmies rindā uz valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu. Joprojām nav pilnībā skaidrs, kāds tieši ir neauglības iemesls, – abi ar vīru vienmēr esam bijuši sportiski, nelietojam alkoholu, nesmēķējam. Likās – nav nekādu šķēršļu, lai ieņemtu bērnu. Iespējams, pie vainas bija endometrioze un hormonu zāles, ko lietoju tās ārstēšanai, varbūt arī kādi sarētojumi un izmaiņas pēc operācijas. Pirmo procedūru veicām par savu naudu – tā bija veiksmīga, tomēr grūtniecība pārstāja attīstīties. Tas bija sāpīgi, tomēr abi ar vīru nolēmām – mēģināsim atkal. Tikmēr bija pienākusi mūsu kārta medicīniskās apaugļošanas rindā. Tagad mūsu meitiņai ir jau pieci gadi. Tomēr visu grūtniecību pavadīju gultas režīmā un lietoju zāles. Man ir saīsināts dzemdes kakls. Meita dzima pirms laika, jo 34. nedēļā sākās asiņošana un bija jāveic akūts ķeizargrieziens. Cerēju, ka varbūt pēc grūtniecības nākamreiz izdosies palikt stāvoklī bez ārstu iejaukšanās, tomēr tā nenotika. Atkal devos uz Embrionu pie dakteres Evas Barkānes. Nu mums ir vēl viena meitiņa, gadu un divus mēnešus veca. Arī otrā grūtniecība noritēja ar sarežģījumiem saīsinātā dzemdes kakla dēļ, un meita piedzima priekšlaikus. Lai arī bija grūtības, esmu ļoti pateicīga ārstiem, kas palīdzēja man sagaidīt divus jaukus bērniņus. Kā jau visi vecāki, raizējamies par savām meitām, bet labi, ka mums ir, par ko uztraukties un pārdzīvot. Mūsdienās mākslīgā apaugļošana nav nekas ārkārtējs, un es iesaku paļauties uz medicīnas sasniegumiem un ārstu darbu.»
«Man ir olnīcu policistoze (ģenētiski pārmantota slimība, kad olnīcās veidojas daudzi pūslīši – folikuli ar nenobriedušām olšūnām), un, kad dakterim, pie kura tolaik ārstējos, teicu, ka vēlos bērnu, man tikai izrakstīja dažādas zāles, līdz pienāca 40 gadu vecums. Mēs dzīvojam Lielbritānijā, un tur valsts apmaksā medicīnisko apaugļošanu. Pirmie četri mēģinājumi notika Anglijā, bet neveiksmīgi. Nevienā no šīm Anglijas klīnikām nejutu personīgu attieksmi, ikreiz ārsti skatījās uz mani kā uz svešinieci... Kad nonācām klīnikā Northway, nolēmām, ka tas būs mūsu pēdējais, septītais, mēģinājums. Mani pārsteidza laipnā attieksme. Kad raudāju, stāstot savu bēdu stāstu, vecākā medmāsa turēja manu roku. Kad pēc nedēļas atgriezos, ārste Valerija Agloniete apvaicājās par noskaņojumu, nomierināja. Jutos kā ietīta mātes mīlestībā! Klīnikā rūpīgi izmeklēja dzemdi, un atklājās, ka tajā ir polipi – kā gan embrijs tur varētu pieķerties?! Citur tas netika pārbaudīts. Ar vīru vienojāmies, ka mākslīgajai apaugļošanai tiks izmantotas ne tikai donores olšūnas, bet arī ziedota sperma. Kopā ar ārsti izvēlējāmies anonīmu donoru radītus embrijus un plānojām grūtniecību. Varējām braukt un skatīties mikroskopā, un daktere teica: «Tie ir jūsu bērni...» Tad sapratu: jā, tiešām! Pēc desmit dienām uzzinot, ka embriji ir iedzīvojušies, jutu neaprakstāmu laimi un bailes vienlaikus, taču visu grūtniecības laiku mediķi mani turēja pie rokas, zvanīja, interesējās, kā man klājas. Ārste bija pieejama saziņai jebkurā diennakts laikā, arī brīvdienās, un jutos aprūpēta kā ģimenē – zināju, ka vienmēr varu saņemt palīdzību. Pateicoties klīnikai, mums tagad ir dēls un meita, un esam bezgalīgi priecīgi. Joprojām esmu klīnikas uzraudzībā un jebkurā jautājumā, kas saistīts ar sievietes veselību, varu piezvanīt savai dakterei.»
«Kad dzimu, dzemdību traumas rezultātā man radās asinsizplūdums smadzenēs. Pirmos divus mēnešus gulēju reanimācijā un bija ļoti smagi – dažādas slimības un infekcijas pievienojās cita pēc citas. Tas neatstāja sekas uz intelektu, bet cieta hormonālā sistēma – man neattīstījās hipofīze, kas atbild par dažādu hormonu izdali. Tika diagnosticēta virsnieru mazspēja, un tas nozīmē, ka jārēķinās ar neauglību. Kad pirmoreiz atnācu pie dakteres, viņa mani apskatīja un teica, ka, visticamāk, grūtniecība būs iespējama tikai ar donores olšūnu. Tomēr notika brīnums – bērnu izdevās ieņemt ar pirmo mēģinājumu. Taču līdz tam bija divas neveiksmīgas olnīcu stimulācijas reizes – olnīcas nereaģēja vispār. Trešajā reizē daktere nomainīja zāles, un viss izdevās. No divdesmit četrām olšūnām apaugļot izdevās tikai divas. Vienu izmantojām, un piedzima meitiņa, kurai tagad ir divi mēneši. Otra sasaldēta glabājas, un plānojam pēc 3–4 gadiem iznēsāt arī otru bērnu, ja veselība ļaus un Dieviņš dos. Mana daktere Violeta Fodina teica, ka esmu staigājošs brīnums. Prognozes, ka ar manām olšūnām apaugļošana nesanāks, nepiepildījās. Ja neizdotos, visticamāk, mēs ņemtu bērnu no bērnunama, jo vīrs nevēlējās, lai bērnam būtu tikai viņa gēni. Neskatoties uz ārstu raizēm par to, ka grūtniecības laikā varētu attīstīties gestācijas diabēts vai ļoti augsts asinsspiediens, tā nenotika, jo biju stingrā uzraudzībā un laikus tika veikti visi nepieciešamie profilakses pasākumi. Ārste teica: «Es neko nedarīju, tikai ar Dieva palīdzību izdevies ieņemt bērnu.» Es iebildu: «Bet ar jūsu rokām!» Un par to esmu ļoti pateicīga.»
«Mūsu dvīnītes Alise un Kate (vārdi mainīti) nav līdzīgas ne raksturā, ne pēc izskata, bet katru dienu skatos uz viņām un priecājos – cik skaisti pirkstiņi, kāda mutīte, cik perfekti veidotas! Dievs man ir devis labāko, taču ceļš, lai tiktu pie viņām, bija garš un grūts. Lai gan man vairākkārt izdevās palikt stāvoklī, grūtniecības beidzās ar spontāno abortu. Tad nolēmām, ka paši vairs nemēģināsim, bet uzticēsimies tradicionālajai medicīnai, un devāmies uz klīniku AVA Clinic. Kad pēc deviņiem mēnešiem pienāca mūsu kārta, izrādījās, ka man nepieciešama ginekoloģiska operācija, – viens olvads bija ļoti sliktā stāvoklī, un to vajadzēja izņemt. Sešus mēnešus bija jānogaida, un tad jau mana olšūna un vīra spermatozoīdi mēģenē tika savesti kopā, un pēc piecām dienām manā dzemdē iestādīja divus embrijus. Bijām ar vīru izrunājuši: ja grūtniecība neattīstīsies, mēģināsim vēlreiz un, ja arī tad nekas nesanāks, bērnu adoptēsim. Kad bija skaidrs scenārijs, kļuva vieglāk. Lai gan mana pieredze bija ļoti laba, pārdzīvojumi par to, vai meitas izdosies iznēsāt, vai ar viņām viss būs kārtībā, prasīja daudz nervu. Arī olnīcu stimulēšana ar injekcijām bija stresains process – reiz izlēju ampulu, bet klīnika palīdzēja atrast risinājumu. Špricējot sev vēderā, vienmēr trīcēja rokas, vai visu izdarīšu pareizi. Domājot, kāpēc šis ceļš ir bijis tik grūts, reiz izlasīju, ka svarīgākais nav atrast atbildi uz jautājumu, kāpēc tieši ar mani tā notiek, bet vairāk meklēt jēgu un nozīmi. Es atklāju, ka viss ir viens liels veselums un tev jākļūst par daļu no šā veseluma, pieņemot visu, kas tev ir dots. Mans sapnis par bērniem ir piepildījies, un tā ir gan liela laime, gan atbildība.»