REKLĀMAS PROJEKTS SADARBĪBĀ AR 

Savas naudas saimniece

2. sērija

Uzkrājumi rītdienai - mierīga sirds šodien

Augusts – finanšu veselības mēnesis. Pievienojies Swedbank finanšu veselības izaicinājumam un izmēģini jaunus ieradumus, kas palīdzēs ilgtermiņā uzlabot savu finanšu veselību. Seko Swedbank Latvija, kā arī mūsu draugiem – Laurai Grēviņai, Baibai Sipeniecei-Gavarei, Betai Beidz un Kašeram – sociālajos tīklos un izaicini arī sevi jaunu paradumu ieviešanā!

Konkurss Pelnu gudri, taupu viegli

Pirms divām nedēļām Swedbank aicināja dalīties pieredzē, kā saglabāt un uzlabot savu finanšu veselību – pelnīt gudri, tērēt ar apdomu un taupīt viegli. Saņēmām pulka stāstu. Lūk, daļa no tiem, pārējie – pēc divām nedēļām. 

Swedbank sarūpētu dāvanu grozu sportiskām aktivitātēm (jogas paklājiņš, ūdens pudele, sporta mugursoma) un PremiumPlus dāvanu karti 30 eiro vērtībā saņem Līga, Katrīna un Ligita. Nāciet pēc balvas darbdienās no 9 līdz 17 Rīgā, Stabu ielā 34, izdevniecībā Žurnāls Santa, tālrunis 67006102.  

Naudas iekrāšanu var salīdzināt ar vēlmi notievēt – vienai tas izdodas it kā pats no sevis, otrai atkal un atkal nekas nesanāk. Lai kāda ir tava pieredze, noteikti mēģini vēlreiz, jo pat neliels naudas uzkrājums dod sirdsmieru šodienai un drošību rītam. 

Kurš tad nezina, kā sakrāt naudu! Viss izklausās ļoti vienkārši: to, kas tavā maciņā iekrīt šomēnes, neiztērē pa nullēm – atliec, cik vari, un tieši tāpat dari arī nākamajā mēnesī. Tā veidosies uzkrājums, kuru varēsi tērēt noteiktam mērķim vai paturēt nebaltai dienai. Bet... viegli pateikt, grūti izdarīt.

Neko nevaru sakrāt! 5 biežākās kļūdas

Nav liekas naudas. 
Lielākoties šāda sajūta tomēr ir mānīga. Gandrīz katrai ir ikmēneša tēriņi, no kuriem var atteikties bez īpašiem pārdzīvojumiem. Kādai tie var būt impulsīvi pirkumi, citai – par akcijas cenām pirkti pārtikas produkti, kas tā arī nīkst virtuves plauktos. 

Aizmāršība. 
Ja gribi atlikt naudu, bet aizmirsti, vērts izmantot Swedbank Krājrīku, kas ļauj veidot nelielus ikmēneša uzkrājumus, par tiem īpaši nepiedomājot. Krājrīks piedāvā, piemēram, kartes maksājumu noapaļošanas funkcijuapmaksājot pirkumu ar karti vai mobilajiem maksājumiem, pirkuma summa tiek noapaļota uz veseliem eiro, starpību novirzot krājkontā. Piemēram, ja par pirkumu jāmaksā 5,40 eiro, uzkrājumam tiks novirzīti 60 centi. It kā šķiet maz, taču Swedbank dati rāda, ka šādi mēnesī iespējams sakrāt vidēji 30 eiro. Tāpat vari izmantot Swedbank Krājrīka automātiskos maksājumus, kas katru mēnesi novirzīs noteiktu naudas summu tavā uzkrājumu kontā.  Katram uzkrājuma mērķī vari norādīt sasniedzamo summu, pievienot attēlu un piešķirt nosaukumu, piemēram, jauns iPhone, Sarkans divritenis vai Ceļojums ar draugiem. Tas palīdzēs vizualizēt mērķi un tiekties uz to. Turklāt par Krājrīka uzkrājumu banka maksā procentus, ko aprēķina katras dienas beigās, un iemaksā Krājrīka kontā reizi ceturksnī.

Bezmērķīga krāšana. 
Daudziem ir grūti krāt kaut kam nenoteiktam, jo tas šķiet bezjēdzīgi, bet patīkamāk – krāt konkrētam mērķim. Būtiski mērķi sasaistīt ar konkrētu naudas summu – ko tu gribi un cik tas maksā. Piemēram, ja gribi krāt ceļojumam, atrodi konkrētu galamērķi, noskaidro izmaksas un sāc krāt. Swedbank Krājrīka mērķī var ierakstīt sasniedzamo summu – redzēsi, cik procenti no vajadzīgās summas jau sasniegti un cik vēl palicis.

Pārāk  lieli mērķi. 
Nesāc ar pārāk ambicioziem mērķiem! Reāli apzinies savas iespējas un vispirms izvēlies kaut ko nelielu, kam vari sakrāt neilgā laika posmā, piemēram, dažos mēnešos. Tas palīdzēs iemācīties krāt un saglabāt motivāciju. Pārāk lielu mērķu izvirzīšana var novest pie vilšanās, jo vēlamais rezultāts var šķist nesasniedzams, tāpēc – ai, nav ko! Lielākus mērķus izvirzi pakāpeniski.

Dzelžaini likumi. 
Uzkrājumiem nevajag novirzīt visus līdzekļus, kas paliek pāri pēc obligātajiem maksājumiem.  Neatstājot neko izklaidēm vai kādām citām vajadzībām, var pārņemt sajūta, ka krāt ir pārāk grūti. Nevajag sev atņemt visu, kas ikdienā sagādā prieku, taču rūpīgi jāapsver, no kā var pamazām atteikties bez pārāk liela diskomforta.

Knifi foršai krāšanai  ​ 

Parēķini!

Tā vietā, lai izvērtētu katru pirkumu pēc tā cenas, padomā, cik stundu tev jāpavada darbavietā, lai šā pirkuma vērtību varētu nosegt. Piemēram, parēķini, cik ilgi tev jāstrādā, lai nopirktu vēl vienu dārgu somiņu.

Dod sev laiku.

Visus pirkumus, ko vari atlikt, – atliec. Uz stundu, dienu vai nedēļu, un – tad jau redzēs. Ja tev šo lietu joprojām vajag, tātad – tiešām vajag.

Iepērcies no sirds!

Ja jūti, ka traki gribas iepirkties, pamēģini sevi piemānīt ar internetveiklu – liec grozā visas kurpītes un kleitas, ko vien vēlies. Tad pārskati, izdomā, no kā tomēr atteiksies, kam vari pamēģināt citu modeli. Un tad aizver lapu, un punkts – iepirkšanās prieku esi dabūjusi, bet nauda nav iztērēta. 

KONKURSA NOTEIKUMI
1. Konkurss “Finanšu veselības izaicinājums” norisinās no 2023. gada 2. augusta līdz 30. augustam.
2. Konkursā var piedalīties personas, kas sasniegušas 18 gadu vecumu.
3. Dalībnieki iesūta savus pieredzes stāstus par to, kā viņi rūpējas par savu finanšu veselību, Konkursa lapā redzamajā formā vai rakstot tos uz e-pastu [email protected]
4.Katrs dalībnieks konkursā drīkst piedalīties vienu reizi, ar vienu stāstu.
5. Konkurss norisināsies divos posmos:
5.1. No 2. augusta līdz 16. augustam (stāstu iesūtīšana līdz 9. augustam);
5.2. No 16. augusta līdz 30. augustam (stāstu iesūtīšana līdz 23. augustam).
6. Katrā konkursa posmā žurnāla IEVA redakcija izvēlēsies trīs uzvarētājus, kas katrs saņems balvā jogas paklājiņu, ūdens pudeli, sporta mugursomu un Premium Plus dāvanu karti 30 eiro vērtībā. Uzvarētāji tiks paziņoti Konkursa lapā un žurnālā IEVA 16. un 30. augustā, un ar tiem sazināsies e-pastā.
7. Jautājumu gadījumā rakstiet e-pastu uz [email protected]