REKLĀMAS PROJEKTS SADARBĪBĀ AR
Kredīti ir dzīves ikdiena – tie ļauj ātrāk iegādāties lietas, kurām būtu jākrāj mēnešiem vai pat gadiem, bet reizēm, mainoties apstākļiem, tie pārvēršas nastā, kuru nomest ir krietni grūtāk nekā uzcelt.
Tikai ne vēl vienu kredītu!
Sliktākais veids, kā
atbrīvoties no kredītiem, ir jauns kredīts, jo tas agri vai vēlu beidzas
strupceļā.
Stāsti patiesību!
Ja rodas grūtības atmaksāt
kredītu, atklāti izstāsti situāciju aizdevējam, jo pat grūtākajās situācijās
iespējams rast izeju. Bankās ir iespējama kredīta pārstrukturēšana, piemēram, kredīta pamatsummas atlikšana, termiņa
pagarināšana vai vairāku aizdevumu apvienošana vienā līgumā.
Atsakies no liekā!
Psiholoģiski ir grūti
atteikties no ierastajiem dzīves standartiem, bet, pakāpjoties solīti atpakaļ,
pēc tam atkal varēsi doties uz augšu
Izvērtē prioritātes!
Ja ir vairāki kredīti,
jāizvērtē, kuru kredītu labāk atmaksāt ātrāk, lai atvieglotu savu finanšu
plūsmu. Te svarīgi izvērtēt visus kredītu atmaksas nosacījumus, piemēram, kuram
no kredītiem ir augstāki procentu maksājumi, kādi ir līguma nosacījumi par
pirmstermiņa kredītu atmaksu u. c. Noteikti palīdzēs konsultācija pie sava
kredītdevēja.
Meklē padomu un palīdzību!
Cilvēkam, kas
iestidzis kredītos, reizēm liekas, ka viņš nonācis apburtajā lokā. Vēršoties pie aizdevēja, vienmēr var rast risinājumu, kas palīdzēs
sakārtot finanšu plūsmu un pārplānot esošo budžetu.
Ik pa laikam izskan stāsti, ka banka atsaka aizdevumu vai piedāvā aizņemties mazāku summu, nekā cerēts. Cilvēks ir sasapņojies, ko ar aizdoto naudu darīs, taču nekas nesanāk. Patiesībā banka paskatās patiesībai acīs un godīgi pasaka – tu vari ņemt kredītu vai nevari. Tu aizņemsies bankas naudu, bet būs jāatdod savējā, tāpēc banka novērtē un palīdz izvērtēt arī aizņēmēja riskus. Lūk, kā banka vērtē tavas aizņemšanās iespējas!
Banka primāri vērtē, cik regulāri, oficiāli un stabili ir tavi ienākumi. Periods, par kādu tiek vērtēti aizņēmēja ienākumi, ir vismaz seši mēneši. Biežākais iemesls, kāpēc aizņēmēja vēlmes nesakrīt ar iespējām, ir ēnu ekonomika un aplokšņu algas, ko banka kontos neredz un ko banka neņem vērā. Oficiāli ienākumi, no kuriem tiek maksāti nodokļi, ir arī drošības garants pašam aizņēmējam situācijās, kad darbs uz laiku tiek zaudēts
Neatkarīgi no kopējās kredītsaistību pieļaujamās summas ienākumu un izdevumu bilancei jābūt tādai, lai visi kredītmaksājumi kopā nepārsniegtu 40% ienākumu.
Pat aizmāršībā laikus nenomaksāti rēķini vai kredīta maksājumi arī var būt iemesls, kāpēc nevar saņemt vajadzīgo finansējumu. Tāpēc pret saviem maksājumiem svarīgi izturēties ļoti atbildīgi.
Patēriņa kredītam, auto kredītam vai mazajam mājokļa kredītam svarīgi regulāri un pierādāmi ikmēneša ienākumi, savukārt hipotekārajam kredītam un jauna auto iegādei līzingā būs nepieciešami 15–20% pirmajai iemaksai. Spēja caurskatāmi uzkrāt līdzfinansējumu norāda aizņēmēja spēju ne tikai apmaksāt savus ikdienas tēriņus, bet arī atlicināt daļu ienākumu, kurus varēs novirzīt kredīta maksājumiem.
Swedbank Privātpersonu pārvaldes vadītāja Karīna Kulberga uzsver: «Pirms uzņemies kredītsaistības, svarīgi atbildēt uz trim pamatjautājumiem. Kādi ir mani ienākumi šobrīd? Cik lielu daļu no tiem es katru mēnesi varēšu atvēlēt kredīta nomaksai? Kā mani ienākumi varētu mainīties tuvākā gada laikā? Kad nolemts par labu kredītam, jāizvērtē aizdevuma patiesās izmaksas,piemēram, gada procentu likme. Šis rādītājs ietver visas ar kredītu saistītās izmaksas. Tā aizdevums, kas maksā tikai 0,5% dienā, būs sešas reizes dārgāks nekā aizdevums ar likmi 30% gadā. Būtiski pievērst uzmanību arī aizdevuma pirmstermiņa atmaksas un termiņa pagarināšanas nosacījumiem, iespējamajām komisijas maksām utt.»
Apdrošināšana ir viens no finanšu instrumentiem, kā pasargāt sevi no neparedzētiem izdevumiem, ko rada dažādas ikdienas un sadzīves likstas.
Ar apdrošināšanu var parūpēties par sev svarīgāko – sākot ar auto un
mājokļa, ieskaitot iedzīvi un aprīkojumu, piemēram, saules paneļus, kā arī
civiltiesisko atbildību, ja gadās applūdināt kaimiņu, un beidzot ar
kredītmaksājumu apdrošināšanu, ja pēkšņi sanāk zaudēt darbu. Būtisks drošības
aspekts ir dzīvības apdrošināšana. Nav tādas naudas, kas aizstātu mīļa cilvēka
zaudējumu. Tomēr, ja notiek vissliktākais, dzīvības apdrošināšana ir būtisks
atbalsts tuviniekiem. Īpaši dzīvības apdrošināšanu būtu vēlams apsvērt tiem,
kuru ģimenes locekļi ir atkarīgi no viņu ienākumiem vai kuri nodarbojas ar
riskantiem vaļaspriekiem.
Karīna Kulberga
norāda: «Ikvienam jāpadomā, vai
pašreizējā dzīves situācijā mēs paši vai tuvinieki ir pietiekami nodrošināti.
Vai ir juridiski dokumenti, kas palīdzētu tikt galā ar finansiāliem zaudējumiem
neparedzētos gadījumos? Piemēram, līgumi, testamenti, arī apdrošināšana.Visus
savus vērtīgos aktīvus ieteicams pasargāt no negaidītiem notikumiem, apdrošinot
tos un turot juridiskos dokumentus kārtībā.
Piemēram, daudziem no mums ir
mājoklis vai auto, kam ilgi krāta nauda, vai joprojām tiek atmaksāts aizņēmums.
Ja notiek nelaime un uzkrājumi nav pietiekami, lai segtu zaudējumus,
apdrošināšana būs glābšanas riņķis, kas vienlaikus ļaus turpināt uzkrājumu
veidošanu arī saspringtā brīdī.»
Swedbank finanšu veselības izaicinājuma dalībnieku (influenceru) atziņas
«Piedalījos finanšu veselības izaicinājumā, jo gribēju godīgi izvērtēt savu finansiālo situāciju un izravēt nelāgos ieradumus, kas nenāk par labu manai finanšu veselībai. Iknedēļas izaicinājumi palīdzēja to izdarīt soli pa solim, katru nedēļu apzināti veltot laiku konkrētam finanšu veselības aspektam. Agrāk pievērsu vairāk uzmanības tam, kas būtiski ietekmē ikdienas dzīvi šobrīd, – vēlējos samazināt tēriņus pārtikai, izvairīties no spontāniem pirkumiem. Ar ikdienas tēriņu un budžeta pārskatīšanu veicās samērā viegli, ietaupītos līdzekļus novirzīju uzkrājumam krājkontā ar pašas izvirzītu mērķi – lielākam ceļojumam. Joprojām ir lietas, par ko jāpadomā vairāk. Piemēram, par drošību situācijās, kad var notikt kas neparedzams. Tas būtu gan lielāks uzkrājums, gan apdrošināšana dažādiem dzīves gadījumiem.»
«Šis mēnesis ļāva man labāk apgūt finanšu veselības aisberga redzamo daļu un ieraudzīt, cik daudz slēpjas aiz tās. Sapratu, ka finanšu veselība nav tikai mēnesi ilgs izaicinājums, bet gan dzīvesstils. Esmu apņēmības pilna turpināt šo taciņu.»
«Swedbank finanšu veselības izaicinājuma mēnesī sapratu, cik labi, ka jau iepriekš esmu izveidojis un nostiprinājis uzkrājumu veidošanu kā paradumu. Izaicinājuma laikā sāku veidot uzkrājumu arī savam sunītim, jo viņš ir ģimenes loceklis un rūpes par viņa veselību prasa samērā lielus izdevumus, ko sapratu pēdējo nedēļu laikā. Tas nostiprināja pārliecību, ka uzkrājums neparedzētām situācijām ir nepieciešams, lai neciestu finanšu veselība. Savukārt tas, ka apdrošināšana var būt kā vērtīgs papildinājums sirdsmieram, man bija jaunums. Par apdrošināšanu kā nodrošinājumu pret dažādiem riskiem turpmāk piedomāšu saistībā ar saviem vecvecākiem. Bet tas, kur man vēl jāpiestrādā, ir impulsīvie pirkumi.»
«Atcerieties – finanšu veselība nav sprints, bet gan maratons. Tāpēc nenovērtē par zemu ikdienas paradumus, kas kopsummā veido mūsu labklājību. Sāc ar budžeta plānošanu, uzkrājumu veidošanu tuvākiem un tad tālākiem mērķiem, salāgo aizņēmumus ar ienākumiem un apdrošinies pret lielākajiem riskiem savā ikdienā.»
Swedbank aicināja dalīties pieredzē, kā saglabāt un uzlabot savu finanšu veselību – pelnīt gudri, tērēt apdomīgi un taupīt viegli. Konkurss noslēdzies. Saņēmām daudz stāstu. Lūk, daži no tiem!
Man ir divi konti, kuros saņemu algu. Ikdienas tēriņiem lietoju to, kurā tiek ieskaitīta lielākā alga, bet mazākās algas kontu izmantoju pirkumiem internetā, jo tas ir drošāk. Esmu atvērusi 3. pensiju līmeni ar regulāru maksājumu, kas nodrošinās mani vecumdienās un jau tagad sniedz ieguvumu, ik gadu no valsts atgūstot pārmaksāto IIN. Tāpat man ir atvērts krājkonts, kur ik mēnesi ieskaitu konkrētu summu, kā arī naudu, kas palikusi no iepriekšējās algas vai ko esmu ieguvusi papildus algai, piemēram, atgūto IIN. Krājkontā uzkrāto naudu tērēju tikai lieliem un pārdomātiem pirkumiem. Apsveru iespēju investēt daļu uzkrātās summas kādā ienesīgākā veidā nekā krājkonts. Iepirkties dodos reizi nedēļā un jūtu, ka tā ietaupu naudu. Šo paradumu vajadzētu uzlabot un iepirkties ar sarakstu, tā pasargājot sevi no akcijas preču iegādes.
Par lielāku taupīšanu iedomājos, kad radās vēlme aizbraukt ceļojumā, vēl īsti nezinot, uz kurieni. Veikala skatlogā ieraudzīju dikti mīlīgu oranžu zilonīša krājkasīti un iegādājos ar mērķi – krāt ceļojumam. Naudu, kas nāca no piemaksām, prēmijām vai ko saņēmu dzimšanas un vārda dienās, liku krājkasītē. Vecākiem maksāju komunālo pakalpojumu rēķinus, bet daļu viņu atdotās skaidrās naudas arī ievietoju krājkasītē. Tagad zinu, ka zilonītī var ievietot 752 eiro. Par šo naudu devos ceļojumā uz Tenerifi, un zilonītis joprojām ir ceļojumu vēstnesis.
Uz veikalu var iet caur parku kājām, nevis braukt ar mašīnu. Zobu pastas un krēma tūbiņu pārgriežot uz pusēm, to var lietot vēl divas nedēļas. Pārtikas produkti jāpērk tikai tad, kad apēsts viss, kas ledusskapī. Tā iztukšojas arī iepriekšējo ziemas burciņu plaukti, un ietaupījums sakrājas gana labs. Jādomā par lietu ilgmūžību. Labāk nopirkt vienu labu mantu un valkāt ilgi nekā lētu un katru mēnesi mainīt. Mamma man mācīja iekrāt kaut nedaudz – atlikt no algas kaut 5, 10 vai 20 eiro un aizmirst. Gada laikā tas jau ir uzkrājums.
Mana krāšanas sistēma ir izveidota internetbankā. Katram bērnam ir atvērts krājkonts, kur glabājas viņiem sadāvinātā nauda. Atsevišķs konts ir digitālā krājkasīte, kurā gandrīz katru dienu kaut kas iebirst, jo pārsvarā maksāju ar karti. Vēl viens krājkonts ir mērķa konts, kurā krāju naudu ceļojumam. Bērniem ir atvērti uzkrājošās apdrošināšanas līgumi, man pašai – 3. pensiju līmeņa līgums, kas ļauj atgūt IIN atmaksu.
Swedbank sarūpētu dāvanu grozu sportiskām aktivitātēm (jogas paklājiņš, ūdens
pudele, sporta mugursoma) un PremiumPlus dāvanu
karti 30 eiro vērtībā saņem Anita, Inga un Sanda. Nāciet pēc balvas darbdienās
no 9 līdz 17 Rīgā, Stabu ielā 34, izdevniecībā Žurnāls Santa, tālrunis 67006102.